Przedstawiciel Fundacji dołączył do Grupy Roboczej ds. AI, demokracji i praw człowieka koordynowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) została utworzona z myślą o wskazaniu działań służących zapewnieniu w Polsce odpowiednich warunków dla rozwoju zastosowań AI zarówno w sektorach prywatnym i publicznym, a także w prowadzeniu badań naukowych. Formuła Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji jest otwarta i skupia szeroką reprezentację rynku.
Do pracy w grupach zaproszono dostawców technologii, przedstawicieli kancelarii specjalizujących się w prawie nowych technologii, przedstawicieli licznych sektorów działających na rynku (finanse, energetyka, zdrowie, edukacja, etc.), przedstawicieli nauki (badania i rozwój), organizacje pozarządowe oraz przedstawicieli ministerstw oraz instytucji, które są lub powinny być zainteresowane tematyką sztucznej inteligencji, lub/oraz w ich właściwościach są kwestie związane z regulacjami, które mają wpływ na rozwój zastosowań technologii AI w Polsce.
Cele działań Grupy Roboczej to wypracowanie rekomendacji służących zapewnieniu w Polsce odpowiednich warunków dla rozwoju zastosowań AI w przedsiębiorstwach i w sektorze publicznym, wypracowanie propozycji projektów wykorzystujących zagadnienia AI oraz sposobów wsparcia rozwoju tych już wdrażanych oraz opracowywanie założeń kampanii edukacyjnych w zakresie nowych technologii.
Przedstawiciel Fundacji będzie skupiał się na temacie przejrzystego wykorzystania AI w administracji publicznej, zapobiegania algorytmicznemu podejmowaniu decyzji oraz wzmocnieniu zaangażowania państwa w monitoring kampanii wyborczych w sieci.