Skip to content Skip to footer

Raport: Wybory do Parlamentu Europejskiego

Fundacja Obserwatorium Demokracji CyfrowejKatedra Studiów Politycznych ISM SGH i Związek Pracodawców i Przedsiębiorców zapraszają do lektury raportu Digital Democracy in CEE: Things to Watch For in 2024 European Parliament Elections.

Raport miał premierę w poniedziałek, 22 kwietnia o 10:00 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Głos na temat deep fejków, reklamy politycznej, odpowiedzialności platform czy ingerencji zagranicznej zabrali: Konrad Kiljan, Mateusz Łabuz, Joanna Nawrotkiewicz, Jakub Szymik i Aleksandra Wójtowicz,.

Rok 2024 jest rokiem wyborów – na całym świecie do urn mogą pójść nawet 4 miliardy osób. Jednym z największych wydarzeń będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Politycy oraz wyborcy zmierzą się z wyzwaniami takimi jak rosnąca fragmentaryzacja, treści syntetyczne i niejasna moderacja treści. W życie wejdą też nowe przepisy dotyczące reklamy politycznej w sieci.

Głos w charakterze gościa honorowego zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Dariusz Standerski. Spotkanie rozpoczął współgospodarz wydarzenia dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W rozmowie moderowanej przez Zosię Wanat, Senior CEE Correspondent z Sifted głos zabrali:

  • Marcin Chmielnicki, rzecznik prasowy, Państwowa Komisja Wyborcza (TBC)
  • Jan Jęcz, analityk ds. gospodarki cyfrowej, Polityka Insight,
  • Mateusz Łabuz, Chemnitz University of Technology,
  • Paulina Szkoła, dyrektorka Forum Cyfrowego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
  • Aleksandra Wójtowicz, starsza analityczka, NASK

Pełny raport pod linkiem.