Skip to content Skip to footer

Policy brief: Wnioski i szanse w wyborach w erze cyfrowej

Po serii wyborów w 2024 wiemy, jak poprawić nadzór w sieci: integracja instytucji w kraju i Unii Europejskiej, utwierdzanie niezależności politycznej organów i usprawnione sprawozdania komitetów wyborczych.

Rekomendujemy:

  • wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji kont odpłatnie promujących treści polityczne w okresie wyborczym,
  • powołanie niezależnego politycznie mechanizmu reagowania na incydenty we współpracy z platformami internetowymi oraz organami ścigania,
  • zwiększenie szczegółowości dokumentów załączonych do sprawozdań komitetów wyborczych w odniesieniu do wydatków poniesionych na reklamę w platformach cyfrowych.

To tylko niektóre z postulowanych i potrzebnych zmian w polskim Kodeksie Wyborczym. Podczas gdy Unia Europejska wprowadza nowe przepisy i mechanizmy kontroli, Polska zmaga się z brakiem jasno określonej odpowiedzialności instytucjonalnej za nadzór nad reklamą polityczną online. Doświadczenia wyborów i kampanii wyborczych w 2024 roku pokazują, że przestrzeń cyfrowa odgrywa coraz większą rolę w kształtowaniu wyników wyborów. Aby zapewnić transparentną i bezpieczną debatę w internecie potrzebne są jednak działania, które zamiast zagrażać, będą wzmacniać demokratyczne procesy, także te, dziejące się on-line.