Fundacja Obserwatorium Demokracji Cyfrowej 15 listopada 2024 roku wzięła udział w spotkaniu Digital Trust Convention Paryżu organizowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Celem szczytu była rozmowa na temat etycznego użycia nowych narzędzi technologicznych, w szczególności w obliczu ryzyk w wykorzystaniu dezinformacji i mediów syntetycznych.
Wizytę sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu rozwoju organizacji obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
Podstawą spotkania były działania grupy eksperckiej ds. przyszłości AI (Expert Group on AI Futures) oraz propozycja rekomendacji OECD w sprawie integralności informacyjnej.
Prelegenci i prelegentki dzieliły się najnowszymi badaniami z zakresu integralności informacji oraz wpływu technologii na wybory. Wśród prezentowanych badań wskazywano, że nie tylko media syntetyczne (deep fakes) wysokiej jakości są zagrożeniem dla jakości debaty publicznej, ale również zalewanie przestrzeni informacyjnej niskiej jakości mediami syntetycznymi, które podważają zaufanie do źródeł informacji. Eksperci wskazywali, że najsilniejszym narzędziem wpływającym na wybory, między innymi w Wielkiej Brytanii, Indiach czy Stanach Zjednoczonych były masowo generowane teksty i komentarze, które powielały zestaw około pięćdziesięciu głównych przekazów w wielu językach.
Zwrócono też uwagę na wagę masowych zasięgów influenserów, którzy — celowo lub nie — powielają proste narracje opracowywane w ramach działań propagandowych. Pogłębia to zjawisko nadmiernego dzielenia się treściami nieprawdziwymi. Zdaniem uczestników skoordynowane fałszywe treści mogą rozprzestrzeniać się w sieci nawet sześć razy szybciej od prawdziwych.
Osoby, które zabrały głos zwracały też uwagę na zmieniające się nawyki w zakresie konsumpcji treści takie jak wykorzystanie czatbotów jako wyszukiwarki treści.
Podczas konferencji podkreślono globalny charakter tych wyzwań. Eksperci spoza kręgów europejskich zwracali uwagę na konieczność ochrony prywatności w sieci w takich obszarach jak biometria, zdrowie czy finanse osobiste.
Podczas spotkania głos zabrali m.in. Katharina Zügel z Forum on Information & Democracy, Mark-Boris Andrijanic z Atlantic Council, Pam Dixon z World Privacy Forum czy Claire Leibowicz z Partnership on AI.
Główne wnioski ze spotkania skupiły się na podkreśleniu konieczności ludzkiego nadzoru zautomatyzowanych systemów moderacji treści, aby skuteczniej ograniczać nieautentyczne zachowania w sieci, a także opracowywaniu takich regulacji, które nie będą powodowały nadmiernego wpływu polityków na proces moderacji treści. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ogłosiła również otwarcie Global Challenge to Build Trust, który ma na celu wyłonić obiecujące projekty w zakresie zwalczania dezinformacji w sieci.
Fundacja Obserwatorium Demokracji Cyfrowej pozostaje zaangażowana w budowę przejrzystego ekosystemu informacji poprzez udział w konsultacjach publicznych w Polsce oraz na poziomie Unii Europejskiej.
Udział w Digital Trust Convention sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu rozwoju organizacji obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.