Skip to content Skip to footer

Polska prezydencja w UE: cyfrowa demokracja jednym z priorytetów

Fundacja Obserwatorium Demokracji Cyfrowej została zaproszona do udziału w drugiej turze konsultacji społecznych dot. priorytetów polskiej prezydencji w UE. 

Zespół fundacji reprezentowała Aleksandra Wójtowicz, która przedstawiła agendę najważniejszych aktów z perspektywy demokracji cyfrowej, w tym Europejską Tarczę Demokratyczną oraz konieczność rozwoju Kodeksu postępowania UE w zakresie dezinformacji.

Stanowisko Fundacji Obserwatorium Demokracji Cyfrowej dostępne poniżej:

***

Szanowny Panie Ministrze,

Mając na uwadze pozycję Polski jako kraju z silnym mandatem demokratycznym z optymizmem patrzymy na naszą rolę w kolejnej kadencji Komisji i Parlamentu Europejskiego. Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej daje szansę na promowanie tematów szczególnie istotnych z perspektywy polskiej racji stanu. To też wyjątkowa okazja, aby działać na rzecz odbudowy wartości demokratycznych w erze cyfrowej.

Fundacja Obserwatorium Demokracji Cyfrowej skupia się na monitorowaniu ciągle zmieniającego się wpływu Internetu na debatę publiczną, rekomendowaniu zasad działań (geo)politycznych w sieci oraz edukacją na temat przejrzystości wyborów, wolności słowa oraz manipulacji i dezinformacji. Podobne priorytety wyznacza sobie Komisja Europejska. 

Najistotniejszym z nich na najbliższą kadencję wydaje się być Europejska Tarcza Demokratyczna, która została zapowiedziana jako wiodący pakiet porządkujący tematy dezinformacji, wolności wypowiedzi w sieci oraz wzmacniania

niezależności instytucji demokratycznych.

Rola Polski, jako kraju, w którym szczególnie silnie doświadczamy kampanii dezinformacyjnych, jest niezmiernie istotna w kształtowaniu tego rozwiązania. Propozycje takie jak powołanie wspólnego unijnego ciała walczącego z dezinformacją, bezwzględne blokowanie i usuwanie dezinformacji oraz nowe regulacje treści syntetycznych są szczególnie wrażliwe i wymagają rozsądku w balansowaniu kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego i wolności wypowiedzi.

W ramach tego aktu może zostać wdrożona w życie kodyfikacja Kodeksu postępowania UE w zakresie zwalczania dezinformacji, a także poszerzone mogą zostać kompetencje organów unijnych w zakresie nadzoru nad wyborami oraz polityką zagraniczną. Liczymy na aktywny udział polskiego rządu w tych działaniach w ramach nowej kadencji organów unijnych oraz polskiej prezydencji.

Jednocześnie istotne jest skupienie na skutecznym i transparentnym stosowaniu już przyjętych ram prawnych, takich jak Kodeks o usługach cyfrowych. Widzimy rolę polskiej prezydencji jako facylitatora rozmowy o tym, jaki jest efekt dotychczasowych postępowań otwartych przez Komisję, szczególnie w zakresie negatywnego wpływu platform na dostęp do życia politycznego i społecznego, wykorzystania danych wrażliwych oraz zapewnienia przejrzystego dostępu do danych w czasie rzeczywistym dla badaczy.

Praca nad tymi interdyscyplinarnymi rozwiązaniami wymaga zaangażowania użytkowników sieci, środowisk obywatelskich oraz budowania koalicji z partnerami międzynarodowymi. Wierzymy, że Ministerstwo Cyfryzacji jest otwarte na taką perspektywę i pozostajemy do dyspozycji w zakresie wspólnego kształtowania tych działań.